Proč je nezbytné použití hydroizolačních stěrek

Jistě Vás napadla otázka proč je vhodné použití hydroizolační stěrky v systémových řešeních koupelen s finální povrchovou úpravou keramickým obkladem či dlažbou ?

Je nutné si uvědomit, že stavebnictví od dob našich dědečků a babiček prošlo zásadní změnou a to zejména v ohledu používaných typů podkladních konstrukcí.

Stabilní zděné konstrukce stěn z pálených cihel nahradilo zdivo z Ytongu, sádrokartonu, dřevotřísky… Betonové potěry nahradily anhydritové lité podlahy, OSB desky a jiné „suché stavební systémy“. Bez těchto typů materiálů si samozřejmě jen stěží dokážeme představit dnešní stavebnictví.

Pokud se však blíže zamyslíte nad typem těchto podkladů, zjistíte:

  • většina z nich je staticky stálá pouze při důsledném systémovém dodržení mnoha základních požadavků při montáži, což vyžaduje profesionální provedení odbornou firmou
  • jsou náchylné na vlhkost, jejíž přítomnost způsobuje měknutí až rozpad těchto konstrukcí, čili ztrátu pevnosti, která je rozhodující k tomu, aby následně vrstvené materiály měly požadovanou soudržnost s podkladem

Kombinace vzájemného, funkčně trvanlivého spojení tvrdé povrchové úpravy keramikou a tohoto typu podkladu je nemyslitelná bez zajištění stability a ochrany této konstrukce před účinky neustále přítomné vlhkosti !!!